این پیام را مخفی کن

باکو عروس قفقاز


باکو عروس قفقاز

 کشور جمهوری آذربایجان با ایدئولوژی سکولار، بزرگترین کشور منطقه قفقازاست که در گذرگاه اروپا و آسیای جنوب غربی و در کنار دریای خزر قرار دارد ،پایتخت این کشور باکو ی زیباست. این کشور با اکثریت مسلمان شیعه، دومین کشور مسلمان شیعه  است ودارای اپرا و تئاترمیباشد .زبان رسمی مردم این کشور ترکی آذربایجانی می باشد. ساعت به وقت آذربایجان نیم ساعت جلوتر از به وقت تهران است. حدود 11 میلیون جمعیت داره که بیش از دو میلیون در باکو زندگی میکنند.

  از وقایع مهم و اخیر این کشور، جدایی از جماهیرشوروی و جنگ قره باغ است که در آن، ارمنی ها بخشی از ترک های اون منطقه رو قتل عام کردند، قسمتی از کشور رو گرفتند و توانستند با ایران همسایه بشوندکه در نتیجه ، جمهوری خودمختار نخجوان به وجود اومد.  این کشور در سال 2001 به عضویت شورای اروپا در اومد. برای همین، نخستین دوره المپیک بازی های اروپایی، در  باکو بود.

 واحد پول : منات، و هر منات 100 قپیک هست. هرمنات حدود 2200تومان است. اسم باکو از باد کوبه اومده!

 قپک

منات

 غذا : آذربایجانی‌ها بیش از ۳۰ نوع آش، شامل آنهایی که با ماست تهیه می‌شوند، انواع کباب و ششلیک، کوفته، و پلو دارند. طرز طبخ و طعم این غذاها با آنچه اقوام ترک زبان ساکن در ایران تدارک می‌بینند تفاوت اندکی دارد. انواع میوه خشک‌شده نیز در طبخ غذا مورد استفاده هستند. عموما بشقاب سبزیجات تازه به همراه غذا سرو می‌شود. چای نوشیدنی اصلی مردم آذربایجان است، آنرا پیش از صرف غذا می‌نوشند و همچنین همیشه برای خوش‌آمد گویی به مهمانان مهیا می‌شود. مجموعه گسترده‌ای از رستوران‌های وچایخانه های خوب در باکو وجود دارد.از چای به همراه شیرینی لذت ببرید. چالش مسابقه بر سر نرد یا دومینو نیز بخشی دیگر از تفریحات چایخانه‌ای است.رستورانهای تونقال، شکی، کاپریس ، کی اف سی، مک دونالدوپالز گاردن، اسکالینی،کافه سیتی و…

 

     

جاذبه ها: باکو به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام ، علاوه بر آثار تاریخی متعدد ، از نظر فرهنگی نیز بسیار غنی است. از جمله مکان های دیدنیباکو عبارتند از: مسجد و آرامگاه بی بی هیبت (خواهر امام رضا) در ورودی شهر ،  قیز قله سی (قلعه دختر) به عنوان نیایشگاه آناهیتا و زرتشتی ها در گذشته،  ایچری شهر (ارگ باکو) متعلق به دوران پارینه سنگی،  پارک مفاخر، موزه ملی لباس آذری،  موزه فرش جمهوری آذربایجان،  حمام ها، کاخ شیروانشاه،  بش بارماک داغی (Beshbarmaq Dag) ، کوه آتشفشانی قوباستان (Qobusta) ، و یانار داغ (Yanar Dag) که به طور دایم در حال سوختن و شعله ور شدن است.  کاروانسرای شهر شکی ، موزه باستان شناسی گنجه و آرامگاه نظامی گنجوی در شهر گنجه همواره پذیرای گردشگران می باشد. فرصت بازدید از تالار ملی باله و اپرای باکو و تالار فیلارمونیک را از دست ندهید.

 

مراکز خرید باکو : فرش و گلیم، اشیاء عتیقه، ظروف کریستال و عروسک‌های روسی محبوب‌ترین کالاها را نزد خریداران تشکیل می‌دهند. فروشگاه‌ها و مراکز خرید در سطح شهر باکو پراکنده‌اند. در نزدیکی میدان فواره می‌توانید تراکم فروشگاه‌های فرش، لوازم الکتریکی و عروسک‌های سنتی ماتریوشکا را شاهد باشید. بازار‌های روباز و دکه‌های خیابانی بسیاری نیز در باکو وجود دارند که هرآنچه می‌توانید تصور کنید را به فروش می‌رسانند. شهر کهن باکو نیز مملو از فروشگاه‌های سوغات، عتیقه و صنایع دستی است. اغلب فروشگاه‌ها تا ساعت ۸ شب باز هستند. آف کوم پلازا، آف سنتر، آمای، الیت ، پارک بلوار، صدرک ،28، تارگوی،آف مال، سیتی سنترو…ازجمله مراکز خرید در باکو می باشند.

 

 هتلهای باکو:

HILTON, INTOURIST, CROWN, GANJALI PALACE , BOSFOR, DIPLOMAT, SAPPHIRE MARINA, QAFQAZ, HYATT REGENCY,…