این پیام را مخفی کن

رایج ترین سوالات درباره ی سفر به اروپا


1-ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن سندی است برای سفر به دیدار از کشورهای منطقه شینگن که از جانب مقامات مربوطه به شخص متقاضی صادر می شود . منطقه شینگن شامل 26 کشور است که با یکدیگر توافق کرده اند شهروندانشان آزادانه مانند یک کشور واحد در سراسر آن مسفرت کنند از میان 26 کشور متعهد به توافق نامه ، پیمان شینگن 22 کشور عضو اتحادیه اروپا 4 کشور عضو انجمن تجارت آزاد اروپا (EFTA )هستند.

منطقه ی شینگن اکثریت کشورهای اروپائی را به جز بریتانیا و کشورهای نظیر رومانی ، بلغارستان ، کرواسی ، قبرس ، ایرلند در بر می گیرد که بزودی این کشورها شامل شینگن خاهند بود .

انواع ویزا های شینگن ، براساس ماهیت / اهداف سفر / انواع ویزای شینگن وجود دارد که از جانب سفارت / کنسولگری های معین صادر می شوند.

1-ویزای تجاری شینگن ( USV)

ویزای تجاری شینگن به مثابه روادید یکی از کشورهای عضو منطقه شینگن برای حمل و نقل یا اقامت در منطقه مورد نظر است که برای مدت زمانی خاص ، حداکثر 90 روز در هر دوره شش ماهه اعتبار دارد که از تاریخ ورود شخص به منطقه شینگن آغاز میشود ، توجه به اهداف سفر ، ویزای تجاری شینگن به 3 دسته A,B و C تقسیم میشوند.

2-ویزای معتبر در منطقه محدود (LTV)

این نوع ویزا به شما اجازه می دهد فقط به کشور صادر کننده ویزای شینگن یا در برخی موارد به کشورهای دیگر از منطقه شینگن سفر کنند که نام های آنها بصورت خاص هنگام درخواست ویزا ذکر شده باشد به غیر از کشورهای که نام شان هنگام درخواست ویزا ذکر شده باشد این گونه ی خاص ویزا برای سفر به کشورهای دیگر عضو شینگن که نامی از آنها برده نشده اند معتبر نیست.

 

2-کشورهای عضو شینگن کدام هستند؟

توافق نامه شینگن در سال 1985 در لوکزابورگ از سوی بلژیک ، فرانسه، آلمان غربی ، هلند و لوکزامبورگ به امضاء رسید . تمام کشور های اتحادیه اروپا بجز بریتانیا و ایرلند وارد این توافقنامه شوند . در حال حاضر 26 کشور عضو این توافق هستند . این 26 کشور عبارتند از اتریش ، بلژیک ، جمهوری چک ، دانمارک ، استونی ،فنلاند ، فرانسه ، یونان ، آلمان ، مجارستان ، ایسلند ، ایتالیا ، لتونی ، لیتوانی ، لوکزامبورگ ، مالت ، هلند ، نروژ ، لهستان ، پرتغال ، اسلواکی ، اسلوانی ،اسپانیا، سوئد ، سوئیس ، اگرفردی غیر اروپائی بخواهد به این کشورها وارد شود باید ویزا شینگن دریافت کند.

 

 

3-مدارک لازم جهت دریافت ویزا شینگن چیست؟

در اکثر کشورهای حوزه شینگن شبیه به هم هست فقط در جزئیات کمی متفاوت است .

-فرم تکمیل شده درخواست ویزا

-شناسنامه و کارت ملی

-گذرنامه

-سه قطعه عکس رنگی

-اسناد ملکی و مدارک شغلی و منابع مالی

-بلیط پرواز رفت و برگشت به کشور مقصد

-بیمه مسافرتی

-برگه تاییدیه رزرواسیون هتل (واچر) یا دعوتنامه

( مدارک باید ترجمه شده و با مهر دادگستری باشد)

 

4-آیا می توان از سفارت یک کشور ویزا دریافت کرد و به کشور دیگری از شینگن ورود پیدا کرده ؟

برای ورود به کشورهای عضو شینگن از شما می خواهند قبل از رفتن به هر یک از دیگر کشورهای محدوده شینگن ابتدا وارد کشور صادر کننده ویزا شوید.

5-آیا می توان از کشوری غیر از کشور صادر کننده ویزا خروج کرد؟

 در صورتی که تمایل به دریافت ویزا در زمانهای آتی از همان سفارتخانه را دارید بهتر است از همان کشور هم از محدوده شینگن خارج شوید.

 

6-آیا ورود به سفارت هزینه دارد ؟

 برای ورود به سفارتخانه هزینه دریافت می شود .( اکثر سفارت ها حدود 60 یورو )

 

7-آیا امکان دریافت ویزای شینگن بصورت مولتی پل وجود دارد ؟

بله فردی که شرایط ویزای شینگن را دارد غالبا از همان سفارتی که سابقه شینگن دارد می تواند درخواست ویزای شینگن نماید.

 

8-آیا امکان دریافت ویزای شینگن بدون دعوتنامه هست؟

سفر به محدوده شینگن بایستی بر اساس دعوت یکی از دوستان با اعضاء خانواده یک شرکت ، یک سمینار یا دانشگاه یا موسسه دیگر باشد .

در صورتی که دعوتنامه ندارید می توانید درخواست سفر توریستی کنید ، البته از سفارتهای که نوع توریستی را قبول می کنند مثل فرانسه ، ایتالیا ، اسپانیا ...ضمن اینکه معمولا لازم است قبلا سفرهای خارجی متعددی کرده باشید تا نشان داده شود که شما در زمینه سفرهای توریستی فعال هستید .

 

9-پروسه دریافت ویزای شینگن چقدر زمان میبرد؟

 

از روز مصاحبه تا گرفتن پاسخ از سفارت بین 2 تا 4 هفته زمان لازم است .

 

 

10-اعتبار ویزای شینگن چقدر است؟

تاریخ اعتبار یک ویزا به معنی آن است که دارنده ویزا در طی آن حق استفاده از ویزای خود را دارد و ویزا در خارج از چهار چوب آن اعتبار ندارد. اینکه فرد مجاز است چه مدت در شینگن به سر ببرد رقم روزانه (از یک تا 90 روز ) جداگانه در ویزا درج شده است .

 

11-دلایل ریجکتی ویزای شینگن؟

 14 دلیل اصلی ریجکتی ویزای شینگن بصورت زیر است :

1-عدم ارائه دلیل محکم و قانونی برای برگشت به کشور

2-نداشتن سفر قبلی به خارج از ایران

3-داشتن دعوتنامه ضعیف از خانواده مقیم منطقه شینگن

4-ارائه مدارک جعلی به سفارت

5-توضیح ناکافی برای اقامت

6-گذرنامه مخدوش و آسیب دیده

7-گذرنامه نامعتبر

8-نداشتن هدف مشخص از سفر

9-گواهی اشتغال به کار از مرجع نامعتبر

10-امرار معاش ناکافی

11-بیمه نامه مسافرتی نا معتبر

12-فاقد مدرک اسکان

13-عدم رعایت محدودیت ویزای شینگن

14-داشتن آلرت در اروپا و یا شینگن

 

12-آیا دریافت ویزای شینگن به معنی گارانتی ورود به کشور مقصد است؟

یک ویزای شینگن فقط به معنی تضمین رسیدن به یکی از مرزهای شینگن است نه بیشتر . پس از آن مقامات مرزی شینگن تصمیم می گیرند که به شما اجازه ورود داده و یا به دلایلی از ورودتان به محدوده شینگن جلوگیری به عمل آورده و شما را به کشوری که از آن آمده اید اخراج کنند . مسافر ورودی به شینگن باید آماده باشد در صورتی که در هر زمانی و به هر دلیلی مورد شک مقامات مرزهای ورودی شینگن قرار  گیرد به سوالات پاسخ دهد.

 

 

13-توریستی ترین شهرهای اروپا کدام است؟

توریستی ترین شهرهای اروپا عبارتند از : ونیز ایتالیا – پاریس فرانسه – رم ایتالیا- آمستردام هلند – بارسلون اسپانیا – برلین آلمان و ....

 

14-بهترین فصل برای سفر به اروپا کدام است؟

تابستان بهتر است اما دلایلی برای سفر به اروپا در فصل زمستان نیز می باشد مانند: تعداد توریست کمتر ، قیمت پایین تر ، فستیوال و حراج زمستانی ، ورزشهای زمستانی ...

 

15-برای سفر به اروپا در فصل زمستان کدام مناطق بهتر است؟

کشورهای اروپائی اطراف مدیترانه مانند اسپانیا و ایتالیا....

 

 

16-در صورت ریجکتی از یک سفارت تا چه مدتی بهتر است درخواست ویزا ندهیم ؟

با داشتن ریجکتی ویزای شینگن از هر سفارتخانه ای ، از 6تا 8 ماه آینده به هیچ سفارت دیگری مراجعه نفرمایید چون این عمل باعث ریجکت مجدد شما خواهد شد . بهترین روش برای این عمل صبر کردن و پس از 8 ماه اقدام نمودن است . چرا که سفارت ها در سیستم خود آلرت گذاشته وسفارتهای دیگر را نیز از ریجکت متقضی مطلع می کند . برای اقدام دوباره بهتر است حداقل پس از 8ماه از سفارت دیگری اقدام شود.

 

 

17-برای شخصی که یکبار ریجکت شده است چگونه میتوان احتمال ویزا شدن را بالا برد؟

با بررسی علت ریجکتی و رفع علت ریجکتی همچنین تقویت مدارک شینگن احتمال ویزا شدن بیشتر می شود.