این پیام را مخفی کن

عمان مقصد جدید و جذاب سفر!


شهر مسقط، پایتخت کشور پادشاهی عمان، شاید به نظر کوچک و خالی از جاذبه باشد اما طبیعت بکر و شگفت انگیز آن را از دست ندهید. در طی گردش‌ در طبیعت ناب نزدیک این شهر کوچک، گاه حتی باید از آب‌های کم عمق عبور کرده و یا برای رسیدن به مقصد شنا کنید! این شهر برای کسانی که عاشق ریگ‌های روان کویر هستند نیز حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. در ادامه جاذبه‌های مهم مسقط و اطراف آن را به شما معرفی می‌کنیم.

 

کشور سلطان نشین عمان، در جنوب غربی آسیا قرار دارد. زبان رسمی کشور عمان، عربی است؛ اما زبان‌های مختلف دیگری از جمله بلوچی و هندی نیز در کشور رواج دارد. با توجه به ارتباط تاریخی بین دو کشور عمان و «زنگباربعضی از مردم به زبان سواحلی هم صحبت می‌کنند. انگلیسی، زبان دوم این کشور است و تقریباً همه‌ی تابلوهای شهرهای آن، به دو زبان عربی و انگلیسی نوشته می‌شوند. تقریباً مذهب 75% از مردم عمان، اباضیه  (Ibadhism) است که یکی از کهن‌ترین مذاهب اسلامی به شمار می‌رود. از هر دو پیروان شیعه و سنی در این کشور زندگی می‌کنند؛ به همین دلیل مناسبت‌هایی مثل رمضان و روزه گرفتن، جزو روزهای مهم آن به حساب می‌آیند. ‌

غذا
غذاهای عمانی، از غذاهای هندی و خاورمیانه تأثیر گرفته‌اند. می‌توانید غذاهای چینی، تایوانی، فلافل لبنانی، بریانی هندی و مکبوس را امتحان کنید که یکی از غذاهای خوشمزه و سنتی عمان به حساب می‌آید. بعید می‌دانیم که هیچ‌کدام از این غذاها به مزاجتان خوش نیاید. اما اگر به فرض محال هم این اتفاق افتاد، جای نگرانی نیست؛ چون می‌توانید پیتزا و ماهی تازه را جایگزین آن‌ها کنید. اما پیشنهاد می‌کنیم غذاهای سنتی عمان را حتماً امتحان کنید. همچنین به هیچ وجه حلوا و قهوه‌ی مخصوص این کشور را از دست ندهید که نصف عمرتان بر فنا است!

 

جاذبه های  دیدنی  عمان

1.مسجد جامع

مسجد جامع «سلطان قابوس» یکی از زیباترین و باشکوه‌ترین مساجد مدرن جهان است که در سال ۲۰۰۱ افتتاح شد. یکی از شاخصه‌های اصلی طراحی داخلی این مکان، فرش نمازگزاران آن به شمار می‌رود که تالار اقامه نماز را می‌پوشاند. این فرش ۲۱ تن وزن داشته و ۴ سال طول کشید تا بافت آن به اتمام برسد. در طراحی این اثر هنری بی‌نظیر، سنت‌های فرش تبریز، کاشان و اصفهان به کار گرفته شده است. لوستر سالن نیز با ۱۴ متر ارتفاع، یکی از بزرگ‌ترین نمونه‌های جهان به حساب می‌آید.

2. بازار مطرح
بازار «مطرح» (Matrah Souq) یکی از قدیمی‌ترین بازارهای جهان عرب است. در گذشته اینجا تنها یک بازار کوچک در نزدیکی بندر بود و منابع مورد نیاز مردم عمان را تأمین می‌کرد. اکثر این کالاها وارداتی بودند و نیازهای ساده مردم دهه ۱۹۶۰ را برآورده می‌نمودند. امروزه می‌توان در این بازار مخلوطی از غذاهای عمانی، نقاشی‌ها، خنجر، آثار چرمی و حتی کالای خانگی، کفش و لباس تهیه کرد. بازار ماهی و کاخ العالم نیز در همین نزدیکی قرار دارند.

3.کوه اخضر
جبل اخضر تقریباً در ارتفاع ۲۰۰۰ متری بالای سطح دریا قرار دارد و یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری عمان به حساب می‌آید. سفر به این کوه چشمان شما را نوازش خواهد داد. این کوهستان بیشتر به خاطر درختان انار و بوته‌های گل رزش شهرت دارد. گفته می‌شود این انارها از نظر کیفیت و موارد تغذیه‌ای بهترین انارهای جهان بوده و نوشیدنی‌های غیر الکلی که از آن تهیه می‌شود بسیار سالم و خوش طعم هستند. از گل‌های رز اینجا نیز اسانس و عطری ساخته می‌شود که به برخی کشورهای دیگر صادر می‌کنند

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

4.وادی شاب
یکی دیگر از جاذبه‌های مهم و دیدنی تور عمان «وادی شاب» با استخرها، صخره‌ها و غارهای شگفت انگیز است. برای لذت بردن از این جاذبه طبیعی باید کمی از نظر فیزیکی توان عبور از مسیرهای ناهموار و صخره‌ای را داشته باشید؛ حتی گاهی نیاز به عبور از آب‌های کم عمق و شنا خواهد بود. رسیدن به آخرین و جذاب‌ترین بخش این گردش باورنکردنی، تنها از طریق شنا کردن امکان پذیر است.

5. استخر طبیعی بیمه
این استخر طبیعی بر اثر اصابت شهاب سنگ ایجاد شده است و در شهر کوچک «بیمه» (Bimmah) قرار دارد. علاوه بر تفریح، دیدن آن از نظر زمین شناسی نیز ارزشمند خواهد بود. با توجه به خنکی آب می‌توانید برای نجات از گرما و تجدید قوا در آن آب تنی کنید. در اینجا ماهی‌های ریزی وجود دارد که اگر به قدر کافی در آب باشید، پوست مرده پا و انگشتان شما را آرام آرام می‌خورند. اگر به وسط این استخر بروید آبش قدر کافی عمیق شده و می‌توانید به راحتی در آن شنا کنید.

6.دژ نخل
این دژ بیش از ۱۰۰۰ سال قبل در سلطنت عمان ساخته شد. دور تا دور دژ نخل را نخلستان‌ها احاطه کرده‌اند. این سازه دفاعی قدیمی و مشهور در دوران حیات خود شاهد جنگ‌های بی‌شماری بوده است. اگر از برج‌های مراقبت بالا بروید، با مناظری دیدنی و شگفت انگیز از درختان و فضای اطراف روبه‌رو می‌شوید. اخیراً این سازه مورد بازسازی‌های قرار گرفته است.

7. آبگرم‌های نخل
آبگرم نخل در فاصله اندکی از دژی به همین نام قرار دارد. در اینجا آبشارهای آب گرم به پایین ریخته و سپس به سمت استخری امتداد می‌یابند که شما می‌توانید در آن به استراحت و ریلکس شدن بپردازید. گفته می‌شود این آب‌ها خاصیت درمانی دارند و مشکلات استخوان و مفاصل را برطرف می‌کنند. اگر پای خود را در آب فرو کنید، خیلی زود ماهی‌هایی دورش جمع شده و به خوردن پوست مرده اطراف آن می‌پردازند. بعد از اندکی زمان، می‌توانید از یک پدیکور رایگان توسط این ماهی‌ها لذت ببرید!

 

 

8.کویر وحیبا
کویر وحیبا یک محوطه بزرگ است که می‌توانید با شتر سواری در آن تجربه‌ای منحصر به فرد را رقم بزنید. رنگ شن‌های این کویر بسته به میزان نوری که به آن‌ها تابیده می‌شود متفاوت است. می‌توانید در میان راه در چادر بومیان توقف کرده و از قهوه سیاه و خرمای عمانی بخورید یا سوغاتی تهیه کنید. این بومیان دست سازه‌هایی از پشم و نقره درست می‌کنند. اگر جزو علاقه‌مندان محیط‌های کویری هستید، بازی روی ریگ‌های روان، شتر سواری، درست کردن کباب و یا دراز کشیدن زیر نور ستاره‌ها برایتان لذت فراوانی را مهیا می‌کند. شاید فکر کنید این مقصد سفری یک روزه به حساب می‌آید اما شکوه آسمان شب کویر چیزی نیست که بتوان به سادگی از آن گذشت.

9. جزایر دِیمانیات
دیمانیات یکی از بهترین مناطق غواصی در عمان است. در یک روز خوب وضوح منظره زیر آب ۱۵ تا ۲۰ متر خواهد بود. هیچ کس در این جزایر زندگی نمی‌کند و تنها در آن پرندگان و جانوران دریایی با آب‌هایی زلال را می‌بینید. سواحل این جزیره‌ها با شن‌های سفید و با صدای آرام دریا، یک بهشت واقعی را می‌سازند.

10.مجسمه کندرسوز

در بالای تبه ای بر فراز پارک عمومی ریام مجسمه ای از یک ظرف دود کردن کندر قرار دارد که از نمادهای عمان محسوب می شود. کندرسوز یکی از محصولات عمده عمان است.کندر و روغن به دست آمده از مفید پزشکی دارد.

11.غار مجلس الجن

این غار یکی از عجیب ترین و زیباترین غارهای دنیاست. عمق این غار از یک ساختمان 50 طبقه هم بیشتر است که جزو عمیق ترین غارها نیز محسوب می شود. این غار در فلات “سلما” واقع شده که در سال 1983 کشف شد و اکنون لقب دومین غار عمیق جهان را به خود اختصاص داده است.دسترسی به این غار عمیق از طریق یک دهانه باریک است که افراد بایستس با یک طناب به داخل آن بروند. عمق این غار بین 120 تا 150 متر است و به گفته کارشناسان هرم جیزه که در مصر واقع است کاملا درون این غار جای میگیرد.

 

شهر صلاله

شهر صلاله در جنوب کشور عمان واقع شده‌ است. نیاکان و خود سلطان قابوس از سال 1970 در این شهر اقامت داشته اند، به همین خاطر امروزه این شهر بعد از مسقط، دومین شهر مهم عمان به شمار می ‌رود. با بازدید از این شهر می توانید شکوه و عظمت کاخ قابوس را تماشا کنید و معماری قدیمی شهر را که حفا (Haffa) نام دارد را تحسین کنید. همچنین با بازدید از منطقه ی باستان شناسی البلد می توانید به گذشته سفر کنید. شهر صلاله به تجارت کندر معروف است، از بازار های شهر خرید سوغاتی را فراموش نکنید. باد ها و ابر های موسمی در طول ماه های ژوئن تا آگوست بارندگی هایی را از سوی اقیانوس هند به این نواحی می آورند و نواحی ساحلی شهر صلاله به محیطی سرسبز مملو از آبشار ها و جویبار ها تبدیل می شود.

 

 

شهر مسقط 

گردشگرانی که می خواهند از یک مکان در عمان بازدید کنند، بدون شک شهر مسقط را انتخاب می کنند. شهر معروف قلعه ها، کاخ ها، موزه ها و بازار ها که برای افراد در سلیقه های مختلف مناسب می باشد. شاید نتوانید از قصر کاخ سلطنتی العلم دیدن کنید، در این صورت فرصت بیشتری برای تماشای این قصر و دیگر بنا های تاریخی در اطراف بندر را خواهید داشت. نیرو های نگهبانی در مقابل دو قلعه ی این قصر بزرگ با نام های ال جلالی و ال میرانی قرار دارند و این دو برج به موزه ای تبدیل شده که بازدید برای عموم آزاد است. گردشگران با ادیان مختلف اجازه ی ورود و بازدید از مسجد با عظمت سلطان قابوس بزرگ را در زمان صبح دارند و می توانند از تماشای لوستر های کریستالی، دیوار هایی از جنس مرمر و دومین فرش بزرگ ایرانی در جهان، تجربه ای نو به دست آورند. شهر مسقط بزرگ ترین بندر کشور عمان محسوب می شود و مجموعه ای از بزرگ ترین و مهم ترین بازار های کشور را دارد. برای خرید سوغاتی سری به بازار بزرگ مطرح بزنید و همچنین از جزایر و جاذبه های دیگر مسقط بازدید کنید..

1.خانه اپرای مسقط

یکی از شاهکارهای معماری که با تلفیقی از سنت و مدرنیته ساخته شده خانه اپرای مسقط است که در کشور عمان قرار دارد. دستور ساخت این جاذبه در سال 2001 توسط سلطان قابوس بن سعید آل سعید (حاکم عمان) که از طرفداران موسیقی و هنرهای کلاسیک بود صادر شد و در سال 2011 ساخت آن به پایان رسید. معماری خانه موسیقی مسقط به سبک کلاسیک اسلامی طراحی شده و در این معماری توجه ویژه‌ای به تزیینات شده است. اینجا یک اپراخانه مجلل و باشکوه با معماری فوق‌العاده است که ظرفیت و گنجایش 1100 نفر را در خود دارد. در طراحی فضاهای داخلی این اپرا، ظرافت‌های زیبایی چون منبت‌کاری برگ طلا در دکوراسیون‌های چوبی و طراحی لوستر کریستال مورد توجه قرار گرفته است و صحنه آن به‌گونه‌ای ساخته شده که هم می‌توان کنسرت موسیقی برگزار کرد، هم در آن اپرا اجرا کرد. ساخت این جاذبه بی‌نظیر باعث شده که کشور عمان بیشتر دیده شود و سالن آن پلی میان فرهنگ‌ها و ملت‌های مختلف باشد. اگر سفری به شهر عرب نشین عمان داشتید حتماً سری به اپراخانه سلطنتی مسقط بزنید که به‌عنوان اولین اپراخانه شبه‌جزیره عربستان به شمار می‌رود.

2. مسجد سلطان قابوس
یکی از معروف‌ترین مسجدهای سلطان قابوس در عمان، در شهر صلاله قرار دارد. این مسجد، در مرکز شهر قرار گرفته و از جمله ساختمان‌هایی است که معماری عمانی را به خوبی به نمایش می‌گذارد. مسجد سلطان قابوس (Sultan Qaboos Mosque)، دو گنبد بزرگ و دو مناره‌ی بلند دارد که سفید هستند و با نگاره‌های طلایی رنگ، تزئین شده‌اند. داخل این مسجد نیز فرشی سبز رنگ پهن کرده و فانوس‌های زیبایی قرار داده‌اند و برای تزئین دیوارها، از کنده‌کاری‌های به خصوصی استفاده شده است. پیشنهاد می‌کنیم بازدید از این شاهکار معماری را از دست ندهید.

3.قلعه طاقه
قلعه‌ی طاقه (Taqah Castle)، یکی از معروف‌ترین و زیباترین قلعه‎ها در منطقه‌ی ظُفار (Dhofar) به شمار می‌رود. این قلعه را به این منظور ساخته بودند تا شیخ قبیله، یعنی پدربزرگِ مادرِ سلطان قابوس، در آن زندگی کند. امروزه می‎توانید از چندین موزه‌ای که در قلعه‌ی طاقه قرار داده‌اند، دیدن کنید و با مشاهده‌ی این ابزار و اسلحه‌ها، از نحوه‌ی زندگی مردم عمان در آن زمان اطلاع پیدا کنید. معماری زیبا، کشتزار و بناهای تاریخی این قلعه، مقصد جالبی را برای گردشگران به وجود آورده است. بهتر است ظهر به بعد، به این مکان بروید تا بتوانید غروب خورشید را از نقطه‌ی معروف قلعه تماشا کنید.

4.ساحل مغسیل
ساحل مغسیل (Al Mughsail Beach) ، چهل و پنج کیلومتر با ماشین تا صلاله فاصله دارد. می‌توانید در راه، از منظره‌ی زیبا با چشم‌انداز کوه‌ها لذت ببرید و وقتی به ساحل رسیدید، آب‌های شفاف و آبی‌رنگ و شن‌های سفید آن را تماشا کنید. این ساحل، محل خوبی برای پیکنیک، فوتبال‌ و تماشای فواره‌های آب نزدیک آن است و یکی از پرطرفدارترین ساحل‌های صلاله به حساب می‌آید.

5.غار مرنیف
غار مرنیف (Al Marneef Cave)، در نزدیکی ساحل مغسیل قرار دارد. جذابیت این مکان، با کوهی شروع می‌شود که چند نیمکت نیز کنارش قرار داده‌اند تا بازدیدکنندگان بتوانند در کمال آرامش، از ساحل، مناظر سرسبز و فواره‌ها لذت ببرند. این فواره‌ها، «مرنیف بلُو هولز» نامیده می‌شوند که جاذبه‌ای جداگانه به حساب می‌آیند و در ادامه، در مورد آن بیشتر توضیح خواهیم داد.

6. بلو هولز
فواره‌ها یا همان مرنیف بلُو هولز (Al Marneef Blowholes)، گودال‌های دریایی نیز نامیده می‌شوند؛ به این صورت که آب دریا با فشار، از آن‌ها بیرون می‎زند و باعث تشکیل فواره‌های بلندی تا 30 متر می‌شود. این صحنه، منظره‌ی جالبی را به وجود می‌آورد و مکان مناسبی برای آب‌بازی و عکس انداختن به شمار می‌رود.

7.وادی صحلنوت
وادی صحلنوت (Wadi Sahalnoot)، فقط 15 کیلومتر تا صلاله فاصله دارد. این ناحیه در فصل بارندگی‌های شدید، به طرز خیره کننده‌ای سبز می‌شود که می‌توانید در حین رانندگی در جاده‌های پیچ در پیچ آن، از چشم اندازهای زیبایش نیز لذت ببرید. البته جاده‌ی این وادی، باریک است و پیچ‌های تندی دارد که بهتر است حتماً حواستان را به جاده بدهید.

8.وادی دربات
وادی دربات (Wadi Darbat)، نزدیک طاقه است و تقریباً 65 کیلومتر با صلاله فاصله دارد. قایق سواری‌های این ناحیه در فصل بارندگی، یکی از پرطرفدارترین فعالیت‌های این وادی به شمار می‎رود. می‌توانید سوار قایق‌های پدالی یا سرعتی شوید و به ماهی‌ها غذا بدهید و در عین حال، چشم‌انداز بی‌نظیر اطرافتان را نیز تماشا کنید.

9. منطقه آنتی گراویتی
منطقه‌ی آنتی گراویتی (The Anti Gravity Point)، جزو یکی از عجیب‌ترین و پر بازدیدترین جاذبه‌های صلاله است. اگر از سمت طاقه به «مرباط» (Mirbat) حرکت کنید، به جاده‌ای کوهستانی و شیب‌دار می‌رسید که ماشین‌ها در آنجا توقف کرده‌اند. مسئله‌ای که این جمعیت را به سمت خودش جذب می‌کند، این است که جاذبه‌ی زمین در این ناحیه به چالش کشیده می‌شود؛ به این صورت که اگر ماشین را در دنده خلاص بگذارید، خودش در این جاده‌ی ناهموار، به سمت بالای تپه کشیده می‌شود.

10.خور روری
خور روری (Khor Rori)، یکی از مناطق باستان‌شناسی معروف صلاله است که قدمتش ، به سده‌ی یک میلادی برمی‌گردد. این شهر باستانی، مرکز اصلی صادرات کُندُر در ظفار به حساب می‌آید. گفته می‌شود که از ابتدا نیز، این منطقه به منظور کنترل کردن صادرات پر سود کندر بنا شده بود.

11. پارک ایتین
پارک ایتین (Ittin Park)، یکی از پارک‌های شهر صلاله است که فقط چند دقیقه تا فرودگاه آن فاصله دارد. این پارک، به دلیل منظره‌های سرسبز بی‌شمارش، محل مناسبی برای علاقه‌مندان به طبیعت محسوب می‌شود و می‌توانید از غار ایتین (Ittin Cave) نیز دیدن کنید که بالای یک کوه قرار گرفته است.